Szkoła języka polskiego
dla cudzoziemców

Historia

Nie jest ważne, że SCHOLA POLONICA, szkoła języka polskiego dla cudzoziemców, istnieje już od 1991 roku. Ważne jest to, że przez lata współpracy w tym samym zespole zdołaliśmy zebrać ogromną ilość doświadczeń, które pomogły nam stworzyć programy dostosowane do potrzeb i umiejętności naszych uczniów.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu SCHOLA POLONICA została zaproszona do uczestnictwa w międzynarodowym programie przygotowania platformy e-learningowej do nauki języków 5 języków: tureckiego, hiszpańskiego, greckiego, rosyjskiego i polskiego. http://elbep.anadolu.edu.tr

Dwa lata SCHOLA POLONICA przygotowywała program na poziomie A1 zgodnie z kryteriami Unii Europejskiej. Ta przygoda dała nam mnóstwo nowych doświadczeń i zaowocowała zaproszeniem do uczestnictwa w następnym programie "Język polski dla uchodźców".

Uczestnicy tego programu w wieku od kilkunastu do 70 lat pochodzili głównie z Czeczenii, Dagestanu i Gruzji.

Naszym zadaniem było nie tylko nauczyć ich języka polskiego, zbliżyć do polskiej kultury, ale także nauczyć procesu uczenia się. Pomagaliśmy im poznać i zrozumieć poprzez język nowe zwyczaje i inną rzeczywistość. Sukcesem było to, ze większość osób zdała pozytywnie test końcowy, co dało im szansę na rozpoczęcie samodzielnego życia poza ośrodkiem.

Zdobyte w ten sposób doświadczenia SCHOLA POLONICA starała się przekazać w następnym programie szkoleń dla nauczycieli – "Jak uczyć dzieci uchodźców". Program ten był przeznaczony dla nauczycieli, do których klas trafiały dzieci uchodźców – te, które przyjechały spoza Polski, jak i te urodzone już w Polsce.

Działalność Schola Polonica to nie tylko programy unijne. Od ponad 20 lat przez naszą szkołę przewijają się ludzie z wielu krajów świata, których z pasją i zaangażowaniem staramy się zainteresować naszym językiem, kulturą i tradycją.

copyright © 2024. all rights reserved. designed by gess.pl